16 czerwca 2023 r. odbyły się zajęcia otwarte o charakterze integracyjnym w Szkole Podstawowej im K. Makuszyńskiego w Starym Wołowie. Przeprowadzone one zostały w zróżnicowanej 24- osobowej grupie, w skład której wchodziły osoby ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Niezwykła Kraina” w Wołowie, dzieci cudzoziemskie, uczniowie ze SPE oraz uczniowie bez dysfunkcji. Przygotowano je we współpracy szkoły z PCE i PPP w Wołowie: doradcami metodycznymi: nauczania języka polskiego oraz nauczania matematyki i informatyki. Doradcy metodyczni – panie D. Haller i I. Pisching były animatorkami tychże warsztatów, które polegały na wzbogacanie umiejętności dydaktyczno-wychowawczych nauczycieli o nowe narzędzia pracy między innymi z dziećmi, które mają problemy emocjonalne: lęk, stres, chwiejność nastrojów, napady złości. Ich celem było wskazanie jednego ze sposobów organizacji procesu edukacyjnego z uwzględnieniem metod pracy dobieranych adekwatnie do realizowanych celów edukacyjnych i wychowawczych oraz strategii dydaktycznej wspierającej indywidualizację nauczania w zróżnicowanej grupie. Ćwiczenia podczas Terapii Sensorycznej (SI) angażują całe ciało oraz układy zmysłów (równowagi, czucia własnego ciała, dotyku, węchu, słuchu, smaku, wzroku).
Uczestnicy spotkania mieli również okazję zaobserwować sposób tworzenia warunków sprzyjających aklimatyzacji osób niepełnosprawnych z grupą uczniów o różnych potrzebach edukacyjnych.
Po odbytej lekcji została przeprowadzona analiza merytoryczna i metodyczna zajęć, w której uczestniczyli nauczyciele i opiekunowie dzieci ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Niezwykła Kraina” w Wołowie.
Wszyscy uczestnicy i dzieci, i dorośli świetnie się bawili. Dzieci zdrowe wspierały w zabawie tych, którzy wymagali pomocy. Po pracy wszyscy uczestniczyli w integracyjnym podwieczorku przygotowanym przez uczniów klasy V oraz dzieci cudzoziemskie.
W zajęciach wzięły udział 32 osoby. Na spotkanie warsztatowe oraz omówienie przeprowadzonych zajęć przybyło 8 osób dorosłych, opiekunów i nauczycieli. Doradcy dziękują wszystkim za wspólny czas i możliwość wymiany doświadczeń w obszarze kształtowania u uczniów umiejętności społecznych oraz metod stosowanych podczas lekcji.
Danuta Haller – doradca metodyczny nauczania języka polskiego
Iwona Pisching – doradca metodyczny nauczania matematyki i informatyki
Foto galeria:
Przed rozpoczęciem warsztatów- instruktaż i plan spotkania
Wykonujemy babeczki z piasku kinetycznego
Warsztaty robienia ciasteczek
Przed kolejnym zadaniem- narzędzia do wykonania ćwiczeń sensorycznych- galaretki i budynie
Usprawnianie palców- jemy galaretki
Usprawnianie palców- jemy galaretki
Usprawnianie palców- jemy galaretki
Usprawnianie palców- jemy galaretki
Usprawnianie palców- jemy galaretki i budyń
Ukryte niespodzianki
Usprawnianie narządów gryzienia- jemy budyń
Ukryte niespodzianki
Usprawnianie palców- jemy budyń
Usprawnianie narządów gryzienia- jemy budyń
Usprawnianie palców- jemy budyń i bawimy się nim
Narzędzia do ćwiczeń sensorycznych
Odbijamy swoja dłoń
Pamiątkowe dłonie uczestników zajęć
Gotowe do wypieku ciasteczka z masy solnej
Czas na słodkości – wspólny posiłek
Na pożegnanie…
Na pożegnanie…
Na pożegnanie…