Narodowe Czytanie „Kordiana” w Powiecie Wołowskim

Do tegorocznej trzynastej już odsłony akcji Narodowego Czytania Para Prezydencka wytypowała lekturę „Kordian” Juliusza Słowackiego. Biblioteka Pedagogiczna w Wołowie  wspólnie Zespołem Placówek Resocjalizacyjnych w Brzegu Dolnym zorganizowały kolejną edycję Narodowego Czytania.

         W dniu 8 października 2024 spotkaliśmy się wraz z zaproszonymi gośćmi w ZPR w Brzegu Dolnym przy ul. 1 Maja 21. Gości powitały dwie Panie dyrektorki : dyrektor ZPR w Brzegu Dolnym Pani Beata Borowska-Podsiadła oraz dyrektor PCE i PPP w Wołowie Pani Krystyna Adaśko, dziękując wszystkim za przybycie.

Po raz pierwszy zaprosiliśmy gości z dwóch bibliotek publicznych : z Brzegu Dolnego i z Wołowa. Do czytania zaprosiliśmy także przedstawicieli siedmiu placówek powiatowych : Liceum Ogólnokształcące w Wołowie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Wołowa, Zespół Szkół Zawodowych  z Wołowa, Zespół Szkół Zawodowych z Brzegu Dolnego, Zespół Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych z Wołowa, Zespół Szkół Specjalnych z Lubiąża, oraz gospodarza miejsca – Zespół Placówek Resocjalizacyjnych z Brzegu Dolnego.

Odczytano list Pana Prezydenta RP, w którym m.in. napisał : ”…dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu.”

        Wstępem do czytania była inscenizacja przygotowana przez uczniów ZPR pod kierunkiem Pani Barbary Riwoń-Koper. Wybrano fragment z „Kordiana” – „Bajkę o Janku, co psom szył buty”.  Uczniowie byli w stosownych strojach i posługiwali się różnymi rekwizytami. Była to żartobliwa część spotkania.  

       Po tym wystąpieniu zaproszono wszystkich czytających do zajęcia miejsc na scenie  i rozpoczęło się głośne czytanie III aktu dramatu: scen IV i V. Wszyscy obecni mieli możliwość przypomnienia sobie treści i różnych szczegółów czytanego dramatu, odkryć na nowo atmosferę tego romantycznego dzieła. Czytający w ciekawy i oryginalny sposób  interpretowali słowa klasyka.  W tle widzowie podziwiali fotosy z ekranizacji Kordiana oraz słuchali nastrojowej muzyki zespołu Enya. Widownia była wypełniona po brzegi uczniami ZPR głośno oklaskującymi czytających.

             Atmosfera spotkania była podniosła i uroczysta, a nastrój tej wyjątkowej chwili jeszcze długo nam towarzyszył. Na zakończenie podziękowano wszystkim za uczestnictwo i wręczono okolicznościowe zakładki do książek oraz słodycze.                 

          Dziękujemy bardzo wszystkim osobom czytającym i przygotowującym spotkanie!

Foto galeria:

  1. Przywitanie wszystkich zgromadzonych na Narodowym Czytaniu 2024.
Dwie kobiety witające zaproszonych gości, stoją bokiem przed ścianą na której wisi plakat z wizerunkiem J. Słowackiego oraz duży wianek z suchych liści.

2. Uczestnicy spotkania.

Widzowie. Kilkadziesiąt osób siedzących na krzesłach i skierowanych w lewą stronę. Jedna osoba stoi po lewej stronie, jedna po prawej, z tyłu stoją trzy osoby.

3. Inscenizacja fragmentu ”Kordiana” w wykonaniu uczniów ZPR w Brzegu Dolnym.

W tle dekoracja dotycząca Narodowego Czytania 2024. Przodem stoją dwie osoby, jedna z nich czyta tekst. Cztery pozostałe osoby przebrane są za starą kobietę, księdza, pastuszka i króla.

4. Goście zaproszeni do wspólnego czytania „Kordiana”.

Na tle dekoracji dotyczącej Narodowego Czytania „Nad Niemnem” siedzi kilkanaście czytających osób ustawionych w trzech rzędach.

5. Goście zaproszeni do wspólnego czytania „Kordiana”.

Na tle dekoracji dotyczącej Narodowego Czytania „Nad Niemnem” siedzi kilkanaście czytających osób ustawionych w trzech rzędach.