Spotkanie integracyjne w SP nr 1 w Wołowie Wieczór poetycki poświęcony Marii Konopnickiej

Nic tak nie nastraja na klimatyczne spotkania z literaturą jak listopadowa atmosfera mglistych i chłodnych wieczorów…

27.11.2024 r. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Wołowie odbył się  Wieczór poetycki poświęcony Marii Konopnickiej. Uczczono w ten sposób przypadającą w tym roku 182. rocznicę urodzin poetki i pisarki.

Spotkanie o charakterze integracyjnym w bibliotece szkolnej zorganizowano we współpracy szkoły z Powiatowym Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej w Wołowie. Wzięli w nim udział nauczyciele, rodzice, uczniowie oraz sympatycy szkoły. Organizatorkami były panie polonistki: Anna Orłowska – Rogos, Anna Bartosiak i Joanna Wójcik.

Pani Dyrektor Urszula Wojtyło przywitała przybyłych na wieczorek, życząc miłych wrażeń. Punktem wyjściowym zorganizowanego wieczoru poetyckiego było przedstawienie biografii Marii Konopnickiej. Zaprezentowano ciekawe wydarzenia z życia pisarki, o których nie zawsze rozmawia się z uczniami w szkole. Podczas spotkania w nastrojowej atmosferze, przy blasku świec uczniowie kl. IV-VIII zaprezentowali chętnie czytane utwory poetyckie M. Konopnickiej.

Zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać fascynującą biografię tej niezwykłej kobiety – poetki, pisarki, publicystki, nowelistki, tłumaczki, autorki liryki stylizowanej na ludowe i realistyczne obrazki. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, że M. Konopnicka – matka – w otoczeniu ośmiorga swoich dzieci tworzyła bajki. Jako poetka inspiracji szukała w naturze. Swoje wiersze publikowała głównie w prasie. Wiele jej utworów powstało podczas podróży po Europie. Jej wiersz patriotyczny „Rota” konkurował z „Mazurkiem Dąbrowskiego” o miano hymnu Polski. Uznano go za najsłynniejszy wiersz, który stanowił punkt kulminacyjny publicystycznej kampanii poetki przeciwko polityce germanizacyjnej w zaborze pruskim.

Dzisiejsze spotkanie miało na celu popularyzowanie twórczości Marii Konopnickiej, zainteresowanie uczniów poezją pełną muzyki, kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego oraz prezentację umiejętności uczniów. Uczestnicy mieli okazję wspólnie spędzić czas w przyjaznej atmosferze, wysłuchać wierszy poetki i ciekawostek z jej życia. A wszystko przy kawie, herbatce i pysznym cieście. Podsumowaniem był udział w multimedialnej grze edukacyjnej podsumowującej wiedzę o życiu dzisiejszej bohaterki spotkania, zrobiono ją  w aplikacji Kahoot. 
Zwycięzcy zostaną nagrodzeni ocena celującą.

W wieczorze wzięło udział 36 osób. Dziękujemy wszystkim za wspólny czas a organizatorom za zabranie nas w literacko- poetycką podróż do przeszłości.

To ważne by budzić w dzieciach świadomość poszanowania tego, co polskie.

 Zapraszam do obejrzenia filmiku oraz fotogalerii.

       

doradca metodyczny nauczania języka polskiego  Danuta Haller
polonistki z SP nr 1 w Wołowie: Anna Orłowska- Rogos, Anna Bartosiak, Joanna Wójcik

Foto galeria :