Home  |  Kontakt  |  Mapa dojazdu  |  Login     
X
Użytkownik
Hasło

VIII edycja akcji ratowania polskich cmentarzy na Ukrainie


MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA

VIII edycja akcji ratowania polskich cmentarzy na Ukrainie

 

Szanowni Państwo
Dyrektorzy, Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie!


W listopadzie zgodnie z tradycją wspominamy zmarłych przodków. Wielu z nich pozostało na Kresach Wschodnich. Kojarzą się one Polakom przede wszystkim z ziemiami leżącymi w granicach II Rzeczpospolitej. W polskim społeczeństwie wyraźnie odradza się zainteresowanie Kresami i ich dziedzictwem. Również zainteresowanie tą częścią naszej historii, która pozostała na cmentarzach. W związku z tym organizowana jest   akcja sprzątania  polskich mogił.

 

Największe tego typu działania  podejmowane są na Dolnym Śląsku. Najbardziej znana jest ta, organizowana pod hasłem Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia. Obejmuje ona  wiele szkół, których uczniowie zbierają znicze i jeżdżą na Kresy porządkować cmentarze. Dolnośląska telewizja pokazuje reportaże dokumentujące takie wyjazdy grup młodzieży.


W dniach 1 i 2 listopada 2017 r. na cmentarzach Dolnego Śląska odbędzie się publiczna zbiórka środków na ratowanie kresowych nekropolii. Patronat nad kwestą sprawuje TVP Wrocław – STUDIO WSCHÓD i Dolnośląski Kurator Oświaty.

Zgodnie z tradycją Powiatowe Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej w Wołowie będzie koordynowało tą akcją na terenie naszego powiatu. Kwestę przeprowadzą wolontariusze ze szkół powiatu wołowskiego pod opieką nauczycieli.

Twoja ofiara pozwoli ocalić mogiły naszych przodków na Kresach.                  Danuta Haller                                                       Krystyna Adaśko

             doradca metodyczny                                    Dyrektor PCEiPPP w Wołowie
               nauczania historii

Data dodania: 2017-10-09 Powrót do góry