Home  |  Kontakt  |  Mapa dojazdu  |  Login     
X
Użytkownik
Hasło

Warsztaty w Ekomuzeum Dymarki w Tarchalicach i Dębnie dla nauczycieli szkół powiatu wołowskiego


09.11.2107 roku odbyło się spotkanie merytoryczne nauczycieli na terenie naszej Małej Ojczyzny. Zorganizowano dwuipółgodzinny warsztat dla nauczycieli: historyków, polonistów, przyrodników oraz innych zainteresowanych w celu prezentacji wybitnych walorów archeologicznych i przyrodniczych okolicy. Uczestnicy obejrzeli  dwa obiekty bazowe, oddalone od siebie o ok. 4 km: Centrum Edukacji Archeologicznej w Tarchalicach  i Centrum Edukacji Ekologicznej pod Dębnem. Ponieważ ekomuzeum łączy historię, kulturę i przyrodę w ich pierwotnej formie występowania, organizatorzy wraz  z nauczycielami  szkół z naszego powiatu pragną rozpropagować te miejsca  i zapoznać z nim uczniów szkół z naszego regionu. Dlatego w pierwszej fazie zaplanowaliśmy przeszkolenie w tym temacie naszych nauczycieli, którzy mogliby następnie odwiedzić Tarchalice i Dębno wraz ze swoimi wychowankami. Warsztat merytoryczny w Ekomuzeum „Dymarki„ w Tarchalicach poprowadził pan  dr Paweł Madera - archeolog z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu. Spotkanie w Centrum Edukacji Ekologicznej pod Dębnem prowadził pan Dariusz Gała -przedstawiciel Nadleśnictwa Wołów.

W pierwszej części uczestnicy posłuchali wykładu połączonego z prezentacją  przygotowaną przez p.  dr P. Maderę na temat starożytnej osady Tarchalice, która ok. 19 wieków temu cieszyła się okresem rozkwitu dzięki wytopowi żelaza. Prelegent odtworzył ówczesną technologię wytopu żelaza i zaprezentował slajdy przybliżające codzienne życie hutników w Dolinie Odry.

Następnie udano się na piecowisko w Tarchalicach, gdzie szukano pozostałości po piecach – dymarkach.

Podsumowaniem była wspólna  wyprawa do Dębna – do Centrum Edukacji Ekologicznej. Tam czekali na nauczycieli przedstawiciele Nadleśnictwa Wołów, którzy zapoznali słuchaczy z ciekawostkami dotyczącymi lasów, zalesiania i ekologii terenu Doliny Odry. Opowiadali o faunie i florze tego rejonu. Również przygotowali grilla, który był podsumowaniem tego spotkania.

Wszyscy z zadowoleniem i nadzieją na kolejne spotkanie w takim klimacie rozjechali się do domów. Pan dr P. Madera zapraszał nauczycieli wraz z uczniami do Wrocławia do Arsenału Miejskiego oraz na imprezę plenerową organizowana przez Muzeum Archeologiczne  we Wrocławiu w Ramach Dni Wrocławia pod nazwą Ludzie Ognia. Impreza poświecona będzie prezentacji rzemiosł opartych na wykorzystaniu ognia. A głównym punktem programu będzie wytop żelaza w piecu dymarskim, wzorowanym na tym sprzed 2 tysięcy lat.

Dziękujemy  tym, którzy włączyli się do organizacji warsztatów, czyli panu Arturowi Dyrczowi Nadleśniczemu z Nadleśnictwa Wołów, Panu Dariuszowi Gale – leśniczemu, Panu dr Pawłowi Maderze - archeologowi , Panu dr Maciejowi Łagiewskiemu - Dyrektorowi Muzeum Miejskiego Wrocławia, Pani Annie Korzeniowskiej - sołtysowi Tarchalic – oraz nauczycielom za aktywne uczestnictwo w spotkaniu.


 

                                               Doradcy metodyczni                                     

                                  Danuta Haller, Regina Kmicińska

Foto galeria:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 


Data dodania: 2017-11-23 Powrót do góry