Home  |  POCZTA  |  Kontakt  |  Mapa dojazdu  |  Login     
X
Użytkownik
Hasło

Kresowa Atlantyda Profesora Nicieji


Dnia 28 marca 2018r. w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości w  sali sesyjnej w Starostwie Powiatowym w Wołowie odbyła się konferencji historyczna połączona ze spotkaniem autorskim pod nazwą Opowieści kresowe Profesora Nicieji.
Organizatorem było Powiatowe Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej w Wołowie.

Patronatem honorowym objął  konferencję Pan Maciej Nejman– Starosta Wołowski.

Patronat medialny sprawował tygodnik powiatu wołowskiego Kurier Gmin. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: włodarze powiatu wołowskiego, przedstawiciele gminy Wołów i gminy Brzeg Dolny, dyrektorzy, nauczyciele, prezesi stowarzyszeń kresowych, młodzież licealna oraz przedstawiciele mediów lokalnych.

Spotkanie  miało następujące cele:

1. Wystąpienie tematyczne Pana Profesora.

2.  Spotkanie autorskie z możliwością zakupu  książek  Kresowa Atlantyda – tom 10, pana prof. Stanisława Nicieji – naszego prelegenta oraz wpis  dedykacji przez jej autora. Był też czas na konwersację. Został zaprezentowane również filmy: dokumentalny Zadwórze – polskie Termopile, którego współautorem jest prof. St. Nicieja oraz film – wspomnienie  z wizyty we Lwowie i okolicach zorganizowanej dla nauczycieli przez PCE i PPP w Wołowie w ramach Grantu Kuratora Oświaty p.t. „Śladami Dziedzictwa Narodowego na Kresach Wschodnich” z udziałem 42 nauczycieli historii Dolnego Śląska.


Książki pana profesora Kresowa Atlantyda, a jest ich już 10, to fotografia  zapominanej polskości kresowych ziem. Dziś stoimy u progu zapominania, nieodwracalnej amnezji, coraz bardziej rozmywanej przez upływ czasu i unicestwianej przez polityczne decyzje.

W części merytorycznej  konferencji posłuchaliśmy wykładu  naszego gościa - kresowych opowieści o miejscach, do których wciąż bije nasze serce, a jeśli dotychczas nie zabiło,  to na pewno dziś to się stało. Pan profesor przybliżył zebranym historię i drogę do odzyskania niepodległości przez Polskę. To była wartościowa lekcja historii nawiązująca do obchodów 100  rocznicy niepodległości przez Polskę.

Uczestnicy mieli również okazję obejrzeć prace konkursowe uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych -  plakaty o tematyce W hołdzie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej

     Spotkanie odbyło się w atmosferze pełnej zadumy, refleksji i serdeczności. Można powiedzieć,  że przybyły na nie  osoby, dla których słowo Polska oznacza mój dom, jego przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Za motto konferencji można uznać słowa Cycerona: Historia – świadek czasu, światło prawdy, życie pamęci, nauczycielka życia, zwiastun przyszłości.   

 

                                                         Doradca metodyczny nauczania historii

                                                                         Danuta Haller

GALERIA KONFERENCJI:

Data dodania: 2018-03-30 Powrót do góry