Home  |  POCZTA  |  Kontakt  |  Mapa dojazdu  |  Login     
X
Użytkownik
Hasło

Światowy Dzień Poezji – 21 marzec


Szanowni Państwo, w związku z faktem, iż Biblioteka Pedagogiczna w Wołowie do dnia 25 marca będzie nieczynna dla czytelników, uprzejmie zachęcamy do lektury publikacji zamieszczanych w aktualnościach BP.

Światowy Dzień Poezji – 21 marzec

Światowy Dzień Poezji - to święto, które ustanowiło UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest zachęcanie do czytania poezji a nawet tworzenia własnych wierszy. Główne obchody Międzynarodowego Dnia Poezji odbywają się w Paryżu.

Materiały dostępne na WEBowejdbp:

- Adam Mickiewicz  https://webowadbp-walbrzych.wixsite.com/adam-mickiewicz

- Krzysztof Kamil Baczyński  https://webowadbp-walbrzych.wixsite.com/baczynski

- Urszula Kozioł  https://webowadbp.wixsite.com/urszula-koziol

- Zbigniew Herbert  https://webowadbp-walbrzych.wixsite.com/herbert

źródło: https://www.dbp.wroc.pl/


Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

Dzień Poezji był kiedyś obchodzony 5 października. W drugiej połowie XX wieku społeczność światowa zaczęła go obchodzić 15 października, w dniu urodzin Wergiliusza , wybitnego poety starożytnego Rzymu. Tradycja obchodów tego święta w październiku utrzymuje się w wielu krajach, czasem w innym dniu lub w listopadzie.

Stanach Zjednoczonych i Kanadzie kwiecień jest miesiącem poezji (ang. National Poetry Month).

 

Data dodania: 2020-03-20 Powrót do góry