“Od kilkudziesięciu godzin trwa inwazja wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Tysiące uchodźców uciekając przed wojną szuka schronienia w naszym kraju, gdzie mogą liczyć na pełne zrozumienie, wsparcie i pomoc w tych niezwykle trudnych chwilach.
Ostatnie wydarzenia na Ukrainie z pewnością zachwiały naszym poczuciem bezpieczeństwa. Napięta sytuacja międzynarodowa nie pozostaje bez wpływu na stan emocjonalny dzieci i młodzieży. Już nie tylko pandemia, ale też wojna rozpętana przez agresora rosyjskiego sprawia, że wiele osób odczuwa dziś dezorientację i niepokój.
W sytuacji realnego zagrożenia niezwykle ważna jest międzyludzka solidarność, dlatego w tym trudnym czasie specjaliści naszej Poradni są gotowi do niesienia pomocy i udzielenia wsparcia psychologiczno – pedagogicznego wszystkim, którzy tego potrzebują.Jesteśmy otwarci codziennie w godzinach działania poradni od godz.7.30 do 15.30″
Dodatkowo podjęte działania to:
1- umieszczenie na stronach internetowych Poradni oraz mediach społecznościowych linków do materiałów psychoedukacyjnych związanych obecną sytuacją (dodatkowe wsparcie dal pedagogów i psychologów szkolnych)
https://charaktery.eu/video/jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-wojnie
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/jak-rozmawiac-z-dziecmi-i-uczniami-na-temat-sytuacji-w-ukrainie–rekomendacje-dla-nauczycieli-i-pedagogow-szkolnych
Jak rozmawiać z dzieckiem o jego lękach w obliczu wojny na Ukrainie
Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o wojnie
2. wsparcie uczniów w związku z wojną na Ukrainie- pogadanka + warsztaty dla uczniów ( po wcześniejszej diagnozie potrzeb przez nauczycieli).
Myślę, że na ten moment jest to to czym realnie możemy pomóc naszym dzieciom. Co do dzieci pochodzących z Ukrainy bariera językowa jest poważnym utrudnieniem.