15 grudnia 2023 r. odbyły się zajęcia otwarte o charakterze integracyjnym w Szkole Podstawowej im K. Makuszyńskiego w Starym Wołowie. Przeprowadzone one zostały w zróżnicowanej 41- osobowej grupie, w skład której wchodziły sześcioletnie dzieci ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Niezwykła Kraina” w Wołowie, grupa sześciolatków oraz uczniowie klasy VI ze szkoły Podstawowej w Starym Wołowie. Przygotowano je we współpracy szkoły z PCE i PPP w Wołowie – doradcą metodycznym nauczania języka polskiego. Animatorkami tychże warsztatów były: pani Karolina Pirga -nauczycielka oddziału przedszkolnego w SP w Starym Wołowie oraz Danuta Haller. Zajęcia polegały na wzbogacanie umiejętności dydaktyczno-wychowawczych nauczycieli o nowe narzędzia pracy między innymi z dziećmi, które mają problemy emocjonalne: lęk, stres, chwiejność nastrojów, napady złości. Ich celem było wskazanie jednego ze sposobów organizacji procesu edukacyjnego z uwzględnieniem metod pracy dobieranych adekwatnie do realizowanych celów edukacyjnych i wychowawczych oraz strategii dydaktycznej wspierającej indywidualizację nauczania w zróżnicowanej grupie. Ćwiczenia podczas Terapii Sensorycznej (SI) angażują całe ciało oraz układy zmysłów (równowagi, czucia własnego ciała, dotyku, węchu, słuchu, smaku, wzroku).
Dzieciaczki szukały świątecznych słodkości ukrytych w styropianowych piankach i koralikach. Następnie malowały farbami i dekorowały brokatem styropianowe bombki oraz robiły świąteczne pierniczki z jadalnej ciastoliny sensorycznej – piernikowej, które były wykrajane za pomocą świątecznych foremek pierniczków.
Niektórzy lepili z masy księżycowej bałwanka. Na koniec uczestnicy malowali świąteczne obrazy, używając jadalnych farb jogurtowych.
Dorośli mieli okazję zaobserwować sposób tworzenia warunków sprzyjających aklimatyzacji osób niepełnosprawnych z grupą uczniów o różnych potrzebach edukacyjnych. Przez czas trwania warsztatów wszyscy pracowali w 8-osobowych grupach. W każdej grupie był też dorosły uczestnik.
Po odbytej lekcji została przeprowadzona analiza merytoryczna i metodyczna zajęć, w której uczestniczyli nauczyciele i opiekunowie dzieci ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Niezwykła Kraina” w Wołowie.
Wszyscy uczestnicy, i dzieci, i dorośli świetnie się bawili. Dzieci zdrowe wspierały w zabawie tych, którzy wymagali pomocy. Po pracy wszyscy uczestniczyli w integracyjnym podwieczorku.
W zajęciach wzięło udział 41 osób. Na spotkanie warsztatowe oraz omówienie przeprowadzonych zajęć przybyło 8 osób dorosłych: opiekunów i nauczycieli. Doradca dziękuje wszystkim za wspólny czas i możliwość wymiany doświadczeń w obszarze kształtowania u uczniów umiejętności społecznych oraz metod stosowanych podczas lekcji.
Do sprawozdania dołączamy scenariusz zajęć.
Zapraszamy do obejrzenia filmów: 1 i 2 oraz zdjęć.
Danuta Haller – doradca metodyczny nauczania języka polskiego
Karolina Pirga – nauczyciel SP w Starym Wołowie
- Przywitanie gości
2. Przed rozpoczęciem warsztatów- instruktaż i plan spotkania
3. Malowanie bombek
4. Malowanie bombek
5. Warsztaty robienia ciasteczek
6. Uczestnicy zajęć z wykonanymi bombkami
7. Uczestnicy zajęć z wykonanymi bombkami