
O nauce pięknie mówili: Stefan Żeromski – „Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony” i dwukrotna noblistka Maria Skłodowska-Curie: „Jestem z tych, którzy wierzą, że nauka jest czymś bardzo pięknym”.
19 lutego 2025 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Orląt Lwowskich w Wołowie odbyły się lekcje otwarte, które miały za zadanie przypomnieć uczniom o dokonaniach polskich naukowców na przełomie wieków, w różnych dziedzinach naszego życia. Tego dnia w szkole szczególnie zwrócono uwagę na wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika, który to: “Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię”, gdyż w tym dniu przypadła rocznica jego 552 urodzin. Z tej okazji w ramach obchodów Dnia Nauki Polskiej w szkole odbyły się lekcje otwarte, wystawa tematyczna, zajęcia w Planetarium, warsztaty geologiczne, zajęcia plastyczne, konkursy oraz w klasach trzecich przeprowadzono dyktando z życiorysu jubilata.
Przeprowadzono wiele lekcji otwartych, w których uczestniczyli doradcy metodyczni z PCEiPPP w Wołowie, nauczyciele i zaproszeni goście.
Lekcje otwarte matematyki poświęcone zostały znanym matematykom i kryptologom, kodowaniu informacji za pomocą różnych szyfrów. Tajemnicze lekcje matematyki przeprowadzili: p. Agnieszka Suprun – Walska i p. Sławomir Ponichtera. Uczniowie klasy 4b, 6a, 6d podczas otwartych lekcji matematyki zamienili się w kryptologów i łamali różne szyfry, aby odczytać ukryte w walentynkowych listach wiadomości. Oczywiście nie mogło tego dnia zabraknąć informacji o słynnych matematykach-Marianie Rejewskim, Jerzym Różyckim oraz Henryku Zygalskim. Na lekcjach u Pana Sławomira Ponichtery uczniowie z klasy 4a i 7c, wykorzystując alfabet Morse’a, zaszyfrowali wiadomości o Dniu Nauki Polskiej.
Lekcje otwarte poświęcone astronomii i dokonaniom Mikołaja Kopernika, Jana Heweliusza i Wilhelminy Iwanowskiej przygotowały panie: p. Kazimiera Dziarska oraz p. Patrycja Koprowska, która swoją lekcję przeprowadziła w języku angielskim. Pani Magdalena Nowosad – Makarewicz przygotowała lekcję geografii w klasie 7d o polskich podróżnikach i naukowcach – Henryku Arctowskim i Antonim Dobrowolskim, również lekcję otwartą w klasie 8b poprowadziła p. Julita Ponichtera, która na swojej lekcji zaprezentowała praktyczne wykorzystanie technologii druku 3D. Uczestnicy zajęć rozwijali swoje umiejętności projektowania i przygotowania modeli 3D do druku. Zapoznali się z budową i działaniem drukarki 3D. Pani Anna Beryzewska- nauczycielka biologii i chemii w Szkole Podstawowej nr 2 w Wołowie przeprowadziła lekcje laboratoryjne, uczniowie klasy 8b i 7c mieli okazję podczas tych lekcji eksperymentować, wykonywać obliczenia chemiczne oraz posługiwać się sprzętem i naczyniami laboratoryjnymi. Lekcje otwarte w klasach 1-3 z edukacji plastycznej poprowadziły Panie: Katarzyna Malik – Judzińska, Izabella Wiąckiewicz, Emilia Lisowicz, Anna Łacinik – Żak, Anna Paliszewska – Ślązak. Panie z nauczania wczesnoszkolnego na swoich lekcjach wykonały z uczniami projekty tortów urodzinowych dla Mikołaja Kopernika, modele rakiety kosmicznej, modele planet Układu Słonecznego oraz przeprowadziły eksperyment uczniowski pt.: Kosmos w słoiku. Lekcjom otwartym w Szkole Podstawowej nr 2 w Wołowie towarzyszyła wystawa tematyczna poświęcona naukowcom i miała ona na celu pokazanie uczniom, że nauka nie zna granic.
Dzień Nauki Polskiej w Szkole Podstawowej nr 2 w Wołowie był wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono 19 lutego – dzień urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii. Tego dnia uczniowie również brali udział w zajęciach w Planetarium Astro Arena, które miały stanowić inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich astronomów i wzmocnić zainteresowanie nauką. Uczniowie klas 1-3 z tej okazji obejrzeli film edukacyjny poświęcony życiu i dokonaniom Mikołaja Kopernika. Uczniowie z klas: 1b,2c,3b i 4b tego dnia mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach geologicznych na temat skamieniałości, minerałów i powstawania wulkanów. Zajęcia te w naszej szkole poprowadził p. Albert Wrotnowski, artysta-rzeźbiarz i animator kultury, posiadający szeroką wiedzę z zakresu geologii Dolnego Śląska i obróbki minerałów. Dodatkowo uczniowie klasy 5a i 5b uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez panie pracujące w Laboratorium Badań Mikrobiologicznych Wody w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wołowie. Podczas tych zajęć uczniowie odkryli niewidzialny świat bakterii. Dzięki p. Małgorzacie Makulus i p. Agnieszce Judzińskiej dowiedzieli się, jakie bakterie nam szkodzą, a które pomagają! Nie zabrakło też praktycznych wskazówek o higienie i szczepieniach.
Obchody Dnia Nauki Polskiej w naszej szkole zakończyliśmy filmem przygotowanym przez nauczycielkę informatyki i matematyki p. Agnieszkę Suprum -Walską. Do stworzenia filmu zastosowano program z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Z ekranu do zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów osobiście przemówił Mikołaj Kopernik. W holu szkoły odbyło się uroczyste podziękowanie dla uczniów, nauczycieli za wkład i zaangażowanie w przygotowanie zajęć lekcyjnych dla uczniów, którym przyświecał cel upowszechniania wiedzy o dokonaniach polskich naukowców i popularyzacji ich osiągnięć wśród młodych pokoleń Polaków.
Pomysłodawczyni i Koordynatorka Dnia Nauki Polskiej
w Szkole Podstawowej nr 2 w Wołowie
Anna Beryzewska