Dnia 16.03.2022 na terenie Szkoły Podstawowej im Kornela Makuszyńskiego w Starym Wołowie odbyło się polsko – ukraińskie spotkanie integracyjne dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia zostały przygotowane we współpracy szkoły z PCE i PPP w Wołowie: doradcą metodycznym nauczania języka polskiego Danutą Haller. W spotkaniu uczestniczyły miedzy innymi dzieci, które przybyły do Polski z ukraińskiego sierocińca i zamieszkają we wsi Stary Wołów w zameczku.
Polska społeczności tej szkoły poznała się z uczniami, którzy przybyli do Gminy Wołów z terenu dosięgniętej wojną Ukrainy oraz zamieszkali we wsi Stary Wołów i będą uczniami tej szkoły. Była to pierwsza wizyta tych dzieci w polskiej szkole i przebiegała w formie poznawczo – zabawowej ze szczególną umiejętnością wyrażenia uczucia empatii ze strony polskich uczestników. Podczas zajęć różnowiekowej grupy staraliśmy się wszystkim pomóc w zrozumieniu ich własnych emocji, emocji innych, przeciwdziałać powstawaniu zaburzeń zachowania. Polscy uczniowie oprowadzili również gości po szkole. Uczniowie polscy pracowali w parze z gościem z Ukrainy. Takie wspólne wykonanie zadania było przeżyciem dla obu stron.
Ponieważ tego dnia obchodzono w placówce „Dzień PRL-u” wszyscy uczestnicy byli gośćmi baru mlecznego, kafejki, w której za kartki mogli kupić kawę i ciastko. Mogli też oglądać stare winyle, sprzęt AGD, monety i bawić się w klimacie lat 60 – tych, 70-tych i 80-tych. Również byli pełni podziwu dla zaprezentowanej mody przez uczniów i nauczycieli szkoły. Podczas przerwy goście z Ukrainy wraz z uczniami polskimi tańczyli przy dźwiękach muzyki z czasów PRL-u. To były dodatkowe atrakcje, którym towarzyszyły niewątpliwie wielkie emocje.
Zajęcia zostały przeprowadzone we współpracy z nauczycielami tej szkoły oraz uczniami – Ukraińcami ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Starym Wołowie, którzy uczęszczają do polskiej szkoły. Uczniowie ci byli tłumaczami i ich pomoc okazała się nieodzowna. Podczas spotkania byli nauczyciele szkoły, pani pedagog oraz pani sołtys, która przyprowadziła gości do szkoły.
W czasie spotkania wykorzystano pomoce własne, ułatwiające wyrażanie i nazywanie emocji w codziennym życiu: kostki emocji, plansze i koła do wyrażania emocji oraz balony i karty uczuć. W spotkaniu wzięło udział 28 osób.
Doradca oraz pani Magdalena Drzazga – dyrektor Szkoły Podstawowej im Kornela Makuszyńskiego w Starym Wołowie dziękują wszystkim zaangażowanym w organizację spotkania, uczniom i gościom z Ukrainy za wspólny czas i możliwość wymiany uśmiechów i pozytywna energie.
Danuta Haller – doradca metodyczny nauczania języka polskiego
Foto galeria:
- Rozpoznawanie emocji z planszy – ćwiczenie w parach polsko – ukraińskich
2. Rozpoznawanie emocji z planszy – ćwiczenie w parach polsko – ukraińskich
3.Ćwiczenie polegające na nazywaniu emocji
4. Ćwiczenie polegające na nazywaniu emocji
5. Rozpoznawanie emocji z planszy – ćwiczenie w parach polsko – ukraińskich
6.Rozpoznawanie emocji z planszy – ćwiczenie w grupie polsko – ukraińskich dzieci
7.Nauczycielka wspólnie z dzieckiem nazywa emocje w języku ukraińskim
8. Wskazówki do ćwiczeń
9. Wspólne rozpoznawanie nazw emocji w języku polskim i ukraińskim
10. Zabawa taneczna na korytarzu – wyzwalamy nasze emocje