22 września 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Wołowie odbyło się I spotkaniu w ramach Sieci Współpracy i Samokształcenia Humanistów na temat Organizacja pracy sieci w roku szkolnym 2021/2022
Przybyłych na sieć nauczycieli przywitała pani Danuta Grabowska- dyrektor SP nr 1 w Wołowie- gospodarz tego miejsca.
Podczas spotkania została przedstawiona przez każdego z doradców oferta działań w obszarze objętym doradztwem metodycznym tj. z języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie oraz historii na poziomie szkoły podstawowej oraz ponadpodstawowej. Doradcy przedstawili harmonogram konkursów i propozycje działań w roku szkolnym 2022/2023.
Wszyscy mieli okazję wysłuchać wykładu prof. Grzegorza Kulki na temat Honoru w dwudziestoleciu międzywojennym. Nasz dzisiejszy wykładowca to pracownik Zakładu Historii Polski i Powszechnej XIX i XX wieku Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania koncentrują się wokół historii sądownictwa wojskowego (zwłaszcza honorowego) w okresie międzywojennym oraz powojennych dziejach polskiej emigracji politycznej.
W przyjemnej atmosferze, przy pysznym cieście przygotowanym przez panie polonistki z SP nr 1, aromatycznej kawce i herbatce z wielkim zainteresowaniem słuchano informacji o tym, czym był honor w polskich kodeksach honorowych dwudziestolecia międzywojennego. Pan G. Kulka zaprezentował panoramę polskich kodeksów honorowych w latach 1919-1939. Dużo dowiedzieliśmy się o pojedynkach, których zasady i przebieg szczegółowo regulował Polski Kodeks Honorowy autorstwa kapitana Władysława Boziewicza. Mówił on o tym, kto może się pojedynkować (nie tylko szlachta, ale również osoby płci męskiej, które z powodu wykształcenia, inteligencji osobistej, stanowiska społecznego lub urodzenia wznoszą się ponad zwyczajny poziom uczciwego człowieka), ale także o tym, że pojedynkujący powinni spowodować możliwie jak najmniejszy uszczerbek na zdrowiu przeciwnika.
Swoją obecnością zaszczyciło nas 19 nauczycieli powiatu wołowskiego.
Zaproponowano nauczycielom spotkanie integracyjne w Dziewinie – Regionalnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej, które jest planowane w październiku.
Wszystkim nauczycielom dziękujemy za przybycie na spotkanie, a przed gospodarzami miejsca chylimy czoła.
Doradcy metodyczni: D. Haller, E. Buczak, A. Wróbel, P. Feliszek.
Galeria zdjęć :
- Przywitanie i przedstawienie oferty doradztwa metodycznego
2. Przywitanie i przedstawienie oferty doradztwa metodycznego
3. Nauczyciele podczas prezentowanej oferty przez doradców
4. Słuchacze podczas szkolenia
5. Prezentacja oferty doradcy
6. Wykład prof. G. Kulki
7. Przedmiot, którym się pojedynkowano- broń biała
8. Protokół pojedynku
9. Kodeks Honorowy
10. Przedmiot, którym się pojedynkowano- broń biała
11. Przedmiot, którym się pojedynkowano- broń biała